NIKAD NEĆEMO ZABORAVITI GENOCID U SREBRENICI

I ove godine  preko 5.000 ljudi učestvuje  u Maršu mira  putevima kojima su se kretale Srebreničke žrtve pokušavajući da izbjegnu smrt. Cilj marša je odavanje pošte žrtvama genocida i podsticanje  svih relevantnih aktera, na lokalnom i međunarodnom nivou, da doprinesu ostvarenju pravde. I ove godine će se održati dženaza u Potočarima  i sahraniti 33 posmrtna ostataka žrtava.

Podsjetimo se da  su 11. jula 1995. godine oružane formacije Republike Srpske na čelu sa haškim optuženikom Ratkom Mladićem okupirale su Srebrenicu, zaštićenu zonu UN-a. Režim S. Miloševića pružio je cjelokupnu vojnu, logističku, finansijsku i političku pomoć u izvršenju genocida. Prema zvaničnim podacima ubijene su 8372 osobe bošnjačke nacionalnosti, dok porodice potražuju oko 10.000. Crna Gora je aktivno učestvovala u tom ratu.

Pretpostavljamo da će predstavnici crnogorskih institucija i nekih političkih  partija položili cvijeće na spomen obilježje u parku Pobrežje (spomenik svim žrtvama iz rata devedesetih) na mjestu suštinske relativizacije zločina jer zločini moraju biti imenovani i personalizovana krivična i politička odgovornost.  Dan sjećanja na genocid u Srebrenici  nije  dobio poziciju značajnog datuma za Crnu Goru nego se obilježava u sklopu Dana sjećanja na sve žrtve što proziva  moralnu odgovornost svih nas..

Dvadeset četiri godine od genocida a u Crnoj Gori još nema konsenzusa o tome šta se zaista desilo u Srebrenici, ne govori se o stradanju zasnovanom isključivo na etničkoj osnovi, ne zna se koliki i kakav je bio doprinos crnogorskog rukovodstva u tome koliko i kako su crnogorski građani obilježeni ovim zločinom? 

Vrijeme je da se utvrdi odgovornost. Vrijeme je za javno propitivanje uloge i učešća politike i institucija Crne Gore u genocidu u Srebrenici. Vrijeme je da se politike i počinioci kazne kako bi se prihvatila odgovornost za posledice koje smo izazvali.Krajnje je vrijeme je za pravdu za žrtve.

10.jul 2019. Kotor, Aktivistkinje ANIME