RAZARANJE DUBROVNIKA 1991.

MI NECEMO ZABORAVITI

Crnogorska javnost je iz ekspozea dugogodišnjeg premijera   trebala da shvati da su nevolje u Crnoj Gori počele svjetskom ekonomskom krizom i da je socijalna patologija rezultat promjene bivšeg sistema i starih navika , kao da rata devedesetih nije bilo i kao da zaborav ne traje . Mi nećemo zaboraviti ono što mora biti napisano u udžbencima istorije kako se nikad ne bi ponovilo i kako bi nas stalno podsjećalo na zlo koje je činjeno u naše ime našim komšijama .

Najveće razaranje Dubrovnika desilo se 6.decembra 1991.

«Napad na Dubrovnik je započeo je u 05:40 sati, trajao je cijeli dan, a najžešći napadi i granatiranja bili su usmjereni na utvrdu Imperial, selo Sustjepan, Nuncijatu i Belvedere... Samo u Stari Grad palo je preko 2.000 granata, iako su gradske zidine i ostali spomenici nulte kategorije bili propisno obilježeni bijelim barjacima UNESCO-a. Snage JNA, teritorijalne obrane Crne Gore i dobrovoljačkih odreda iz pravca Herceg Novog prešle su granicu na Debelom brijegu i krenule u osvajački pohod na šire dubrovačko područje. Grad je bio pod opsadom šest mjeseci iz vazduha, sa mora i kopna od 1. oktobra 1991. do maja 1992.  Namjera političkih vođa u Beogradu i Podgorici bila je da od dubrovačke regije oružjem stvore »Dubrovačku republiku« koja bi zatim bila priključena »velikoj Srbiji«.

Haški tribunal osudio je generala JNA Pavla Strugara (72) na osam godina zatvora, proglasivši ga krivim za granatiranje zaštićenog istorijskog jezgra Dubrovnika u decembru 1991. Kao zapovjednik Druge operativne grupe JNA, je bio komandno odgovoran za „nezakonito, široko, namjerno i neselektivno” granatiranje dubrovačkog Starog grada.

Danas se ove stranice sramne crnogorske istorije sakrivaju od mladih generacija i učesnici ovih dešavanja ćutanjem grade nove razdore ali sada u našem dvorištu kako bi mogli da vladaju našim sjećanjem i našim životima.

Mi nećemo zaboraviti. Podsjećamo na ovaj dan građane/ke, na ovaj zločin, jer znamo da jedino preuzimanjem potpune odgovornosti, utvrđivanjem istine o dešavanjima devedesetih kao i razvijanjem kulture sjećanja možemo doprinijeti ozdravljenju zajednice i razvoju trajnog mira, sve drugo je čista demagogija.

Tim Anime

Decembar 2012.