5. 12. 2024. Kotor

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv femicida ANIMA Centar za žensko i mirovno obrazovanje organizuje uličnu akciju 6. decembra u 12 i 15 sati na Trgu od oružja, u Kotoru.

U poslednjih pet godina, u Crnoj Gori je ubijeno 17 žena, dok je u poslednjoj godini ubijeno 5. Lista nije potpuna jer se pretpostavlja da femicidi nisu prepoznati ili prijavljeni. Femicid nije incident već je posledica kulturnog i institucionalnog normalizovanja nasilja nad ženama. U partnerskom odnosu najčešće je rezultat višegodišnjeg fizičkog, psihološkog i ekonomskog zlostavljanja žena, odnosno neadekvatnog institucionalnog odgovora na ovu vrstu nasilja. Pravde za žrtve i kada postoje  zakon, nema u sudovima. Političari ne posjeduju sposobnosti da razumiju i ozbiljno priđu ovom problemu zarobljeni patrijarhalnim i vjerskim ubjeđenjima. Povećava se povjerenje žrtava u nevladine organizacije koje pružaju podršku ali ne posjeduju moć da riješe ovo sistemsko nasilje zato što su odgovorne institucije sistema u kojima odlučuje politička volja i finansije. Krajnje je vrijeme da preuzmu odgovornost jer femicidi postaju sve češće a nasilje sve žešće. Dosta je bilo smrti žena bez adekvatnog društvenog odgovora!

 Ovom akcijom se pridružujemo i  solidarišemo sa akcijama aktiviskinja protiv femicida u zemlji, regionu i svijetu.

NI JEDNA ŽENA MANJE, NI JEDNA  MRTAV VIŠE!  

Tim ANIME

27. 11. 2024. Kotor                                              

Povodom Kampanje 16 dana akcija protiv nasilja nad ženama, obilježavamo 29. novembar Međunarodni dan braniteljki ljudskih prava i značajan datum ex Yu-stvaranje države na antifašističkim osnovama, akcijom u 12 sati na Trgu od oružja, 29 novembra 2024.

U ratovima izmijenjenom kontekstu na međunarodnom nivou, a na nacionalnim-nacionalističkim konfrontacijama, partitokratijom i korupcijom, smo u situaciji da se borimo za pravdu, jednakost i ravnopravnost žena.

Osjećamo odgovornost da pojačamo otpor nasilju koje se svakodnevno obrušava na egzistenciju žena, sistemskom nasilju koje je još uvijek ukorijenjeno u odnosima među polovima, u emocionalnim odnosima, u porodičnom životu, u nejednakosti plata, u eksploataciji ženskog rada, u izostanku adekvatnog i pravednog odgovora pravosuđa, pa sve do ekstremnog porasta femicida. U poslednjih pet godina, u Crnoj Gori je  ubijeno 17 žena, dok je u poslednjoj godini ubijeno 5. Lista nije potpuna jer se pretpostavlja da femicidi nisu prepoznati ili prijavljeni.

Na institucionalnom i kulturološkom nivou dominiraju patrijarhalne vrijednosti. Neznanje se ogleda u kreiranju klime koja pogoduje diskriminaciji manjina i jačanjem kleronacionalizacije svakodnevnog života. Velikom brzinom napreduje militarizacija i destrukcija svih dobara. Sve je manje nade za mir.

Oštro osuđujemo politike i ponašanje Vladinih izaslanika koji u kontinuitetu ugrožavaju ljudska prava i ponižavaju građanstvo i doprinose ambijentu konfrontacija i nasilja. Posebno oštro osuđujemo sve vidove nasilja nad ženama.

Na ovaj dan, kao braniteljke ljudskih prava izražavamo solidarnost sa ženama u zonama sukoba, sa ženama u regionu i u Crnoj Gori.

Za antifašizam, nenasilje i mir!

Kotor 07. 11. 2024.

”Fašizam je začarani krug mržnje”

Povodom 9. novembra – Dana borbe protiv fašizma i antisemitizma ANIMA – Centar za žensko i mirovno obrazovanje organizuje akciju Fašizam je začarani krug mržnje - 9. novembra 2024. u 18 sati na Trgu od oružja u Kotoru.

 9. novembar – Dan borbe protiv fašizma i antisemitizma obilježava se u znak sjećanja na Kristalnu noć ("Kristallnacht") 1938. kada je u Njemačkoj počeo progon jevrejskih građana i građanki.

Ovaj datum se smatra simboličkim početkom Holokausta, politike sistematskog ubijanja miliona ljudi i podsjeća nas da Holokaust nije počeo sa deportacijama i koncentracionim logorima, nego se razvijao korak po korak. Fašizam se provlači do naših dana  kroz politike nasilja prema drugima, svakodnevno se produbljuje spirala mržnje i širi krug ratovima. Ljudske žrtve više nisu vijest a nebrojene su. Sve se to odvija pred našim očima.  U Crnoj Gori je na političkoj sceni ratno stanje bez oružja. Političke elite nas dijele po nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti, isključuju sposobne i kritične, neznaveni povlače nerazumne ekonomske poteze i ugrožavaju pravdu na svim nivoima, ne samo sudsku nego i socijalnu. U nedostatku odgovornosti i argumenata  podstiču podjele i mržnju među ljudima. Primjeri se gomilaju: manipulacija brojkama sa popisa, mahanje zastavama, skidanje državnih zastava, od Skupštine do mjesnih zajednica i crkvenih dvorišta, problematizovanje službenog jezika. Identitetska pitanja su zamjena za postizanje prava, pravde i ekonomskog blagostanja.

Upozoravamo na to da se ove političke elite opasno približavaju ideologiji fašizma i ugrožavaju i ovu situaciju "ravnoteže straha" prijeteći eskalacijom sukoba u Crnoj Gori. Ne pristajući na to, podsjećamo na riječi Martina Lutera Kinga: ”Mrak ne može protjerati mrak, to može učiniti svjetlo. Mržnja ne može protjerati mržnju, to može učiniti samo ljubav.”

Politika mora da se temelji na solidarnosti i stvaranju mira. Obilježavamo ovaj datum jer nas na to obavezuju 2. antifašističke vrijednosti i 1. patnja koju bez prestanka i odgovornosti proizvode političari.

 

Povodom Drugog festivala mentalnog zdravlja, u Podgorici će se realizovati predavanje Opresija žena u sistemu psihijatrijske zaštite u Crnoj Gori. Mjesto održavanja je 201 Engaging Space u terminu od 17 do 19 časova 18. oktobra 2024. godine.
Predavanja sadrži teorijsko i na istraživanju zasnovano osvjetljavanje sistema opresije i socijalne kontrole žena u psihijatriji. Tretman u institucijama je usmjeren je na gratifikovanje rezultata da se žene usklade sa rodnom ulogom. Na taj način se smatraju psihijatrijski zbrinute. Pristup koji nije rodno senzitivan uključuje sistemsko nasilje, potpomognuto zakonskim rješenjima o pravima mentalnih pacijenata. Zakoni kojim se regulišu statusi i tretman žena u psihijatrijskim ustanovama u sebi ne sadrže nijedno od pravila politika rodne ravnopravnosti, o jednakopravnom tretmanu u sistemu institucionalne psihijatriske zaštite žena u Crnoj Gori.
 
Na taj način se ženama ograničavaju životne šanse da dođu do pozitivnih rezultata liječenja, unutrašnjeg doživljaja poštovanja i podrške, i integracije u socijalnu mrežu.
Predavačica
Ervina Dabižinović