18.maja u 18 sati u sali Rusko-Srpskog udruženja Sveti Đorđe održana je javna tribina i promocija knjige „Glas sa pločnika – borba majki sa troje i više djece protiv ukidanja ostvarenog prava „ (decembar 2016.-maj 2018.) Uvodničarke su bile: Maja Jovović (organizatorka protesta) Ervina Dabižinović i Ljupka Kovačević (aktivistkinje Anime). Prisustvovalo je 25 žena i 3 muškarca
Na Tribini se govorilo o značaju sjećanja i dokumentovanja pobune žena od strane samih žena za razumijevanje istorijskih i političkih dešavanja. Govorilo se o protestima ( još uvijek se dešavaju) kroz izazove na koje nailaze (antipropaganda od strane režima; ignorisanje od strane institucija); Izostanak podrške međunarodnih organizacija, opozicionih partija i civilnog društva, izostanak medijske podrške ) i kroz snagu koja ih održava (nezavisnost od političkih subjekata, solidarnost i pov jerenje). Učesnice su govrile o poziciji žena koje protestuju, motivima i namjeri da istraju u svojoj borbi.
Knjiga Glas sa pločnika je izdata krajem 2018. godine od strane Anime i uz podršku Žena u crnom Beograd. Autorka je Ljupka Kovačević. Svjedoči o protestima žena koji traju u kontinuitetu, najmanje jedanput mjesečno u Podgorici sa ciljem da se vrati zakonom ostvareno doživotno stečeno pravo (22 hiljade majki) a sadrži nekoliko cjelina:
- Društveno-političko kontekst 2015-2018. godine
- Reagovanje ŽNVO prije usvajanja i tokom sprovođenja zakona
- Reagovanje ŽNVO i civilnih organizacija nakon ukidana zakona
- Protesti – u ovom dijelu su nabrojani protesti neposredno prije ukidanja zakona(Bijelo Polje, Kolašin, Rožaje, Podgorica) i protesti nakon ukidanja zakona (7 dana danonoćni protesti u Podgorici, 11 dana štrajka glađu, 25 protesta u Podgorici i nekoliko u lokalnim sredinama Pljevlja, Bijelo Polje, Nikšić) i podrška štrajkovima od strane civilnog društva
- Štrajk glađu je detaljnije opisan: stanje tokom štrajka i razgovor sa učesnicama štrajka dok je štraj trajao o: značaju naknade, razlozima za protest, reagovanju porodica, njihovim snagama, njihovim vrijednostima, porukama drugim ženama, o tome šta su naučile kroz taj jedanaestodnevni štrajk..
- Kratke biografije učesnica
- Pjesme koje su stvarale dvije učesnice tokom štrajka i protesta
- Publikacija sadrži i kolumne aktivistkinja iz dnevnih novina „Vijesti“koje su se odnosile na proteste.